Sunta ile MDF Arasındaki Fark Nedir

sunta ile mdf arasındaki fark

Mobilya herkesin ihtiyacı dolayısıyla da eviniz ya da işyeriniz için bir mobilya almak için çıktığınızda karşınıza çok farklı çeşit ve model çıkacağı gibi her birini kalitesi ve kullanılan ağacı da birbirinden farklıdır. Bazıları mobilyada suntayı överken bazıları da ağacın avantajlarından bahseder. Dolayısıyla mobilya alırken size sunulanlar ve anlatılanlar karşılığında da kafanız karışacaktır. Bunun için bizde bu makalemizde sizin için sunta ve MDF arasındaki farkların neler olduğunu anlatalım istedik. Bu sayede mobilya seçmek için gittiğinizde size sunulan tekliflerle ilgili olarak hangisini nerede kullanacağınızı bilir ona göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Islak zeminler olan banyo ve mutfaklarda nem ve rutubet oranı yüksektir. Dolayısıyla burası için tercih edeceğiniz mobilyaların bozulmaması ve zarar görmemesi için MDF malzemeden yapılmış olması daha sağlıklı olacaktır. Sunta mobilyalar şişme yapabileceğinden dolayı bu tür alanlarda kullanılmaması gerekir. Suntaların özelliği nemi gördükleri zaman şişmeleridir. Nemli ortamlarda yapıştırma bölgeleri artar ve kendiliğinden mobilya ayrılmaya başlar. Hatta nem ve rutubet olmasa bile sunta mobilyalar itme ve çekmelere karşın dayanıksızdır. Suntayı daha iyi anlamak için malzemenin yapısına baktığımız zaman ince talaşların sıkıştırılarak fırınlanması demektir.

MDF ise toz halinde olan malzemedir. Sıkı olduğundan dolayı daha fazla dayanıklılığa sahiptir. Üzerindeki kaplamalar ise malzemeyi daha dayanıklı hale getirmiştir. MDF’den üretilmiş olan bir iskeletin üzerine ahşap kaplama yapıldığında hem dayanıklılığı artar hem de çok daha şık bir görüntüye sahip olur. Eskitme ve avangard modeller bu malzeme ile çok şık bir duruş sergiler.

Sunta ya da MDF’den bir mobilya tercih ettiğiniz zaman kalite standatının E1 olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bu sayede insan sağlığına da zararı yok demektir.