Masif Ahşap Nedir?

Masif ahşap, doğal görüntüsü ve şık duruşuyla birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bu yüzden de evini güzel hale getirmek isteyenler, masif ahşabın ne olduğuyla alakalı araştırmalar yapar. Siz de “Masif ahşap nedir?” sorusunu merak ediyorsanız bu içeriğimizi okumaya devam edin. İçeriğimizde istediğiniz tasarım için birçok bilgiye ulaşabileceksiniz. 

“Masif ahşap ne demek?” sorununun cevabı, ağaçların kesildikten sonra ham tomruklarda biçilmesiyle oluşan malzemedir. Tomruklardan geçen ağaçlar ile masif ahşap plaka yapılır. Böylece mobilyalar üretiliyor. Masif ahşap, yapıştırıcı maddeler kullanılarak yapılan ahşaplar gibi değildir. Tamamen doğal ağaç liflerinden yapılır. Herhangi bir doldurma veya yapıştırma maddesi içermeden elde edilir.

Masif ahşap ile üretilen mobilyalar, farklı modellerde bulunabilir. Kullanılan ağaçlara göre farklı masif ahşap türleri vardır. Elde edilen ağaçlara göre çeşitli renkleri mevcuttur. Aynı zamanda farklı desen ve dokuları da kendini göstermektedir. Evin dekorasyonuna göre kendi zevkinize uygun masif ahşabı bulabilirsiniz. Peki, masif ahşap mobilyaların yapım aşaması nasıldır? Hep birlikte bu konuyu inceleyelim.

Masif Ahşap Mobilya Üretimi

Günümüzde betonlaşmanın fazla olmasıyla birlikte insanlar, doğallığı yakalamak istemektedir. Bu yüzden özellikle evlerinde ahşap masa modelleri, sandalye veya koltuklara yer vermektedir. Çünkü ahşabın doğal görüntüsü, insanların iç huzurunu yakalamasına yardımcı olmaktadır. Masif ahşap mobilyaların üretim sürecinde işçilik, ön plana çıkar. Doğal görüntüler için masif ahşap mobilya yapımı aşağıdaki gibidir:

 • Kesilen ahşaplar ile plakalar elde edilir.
 • Ağaç için genellikle dut, kiraz, meşe, ceviz, çınar, akçaağaç, ardıç veya kestane gibi sert ağaçlar tercih edilmektedir.
 • Kullanılacak malzemeye göre plakalar, doğal yollarla birleştirilir.
 • Sehpa gibi küçük eşyalar, tek bir parçadan üretilebilir. Ancak masa gibi eşyalarda genişliğine göre daha fazla parçadan oluşur. 

Masif Ahşap Özellikleri

Doğal görüntüsüyle son zamanların favori ürünleri, masif ahşaplardan elde edilmektedir. Kullanılan ağaçların sert olması nedeniyle de dayanıklı eşyalar ortaya çıkmaktadır. Masif ahşap mobilyaların dayanıklılığından dolayı 200-250 yıllık bir ömrü vardır.  Biz de şimdi, masif ahşap özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Masif ahşabın diğer önemli özelliklerini ise aşağıdaki gibi sıraladık:

 • Kullanılan malzemelerle oldukça sağlamdır.
 • Vida tutma dayanıklılığı, diğer kompozit ahşaplara göre daha fazladır.
 • Zımparalama işlemlerini rahat bir şekilde yaparsınız.
 • Uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.
 • Bulunduğu ortamda hava sirkülasyonuna yardımcı olur. Böylece ortamın havasını temizler.
 • Kurutularak veya kurutulmadan kullanabilirsiniz. 
 • Geri dönüşüm özelliği vardır.
 • Diğer ahşaplara göre az bir bakıma ihtiyacı vardır.

Masif Ahşap Bakımı

Masif ahşapların daha çok yemek masalarında, sehpalarda kullanıldığı görüyoruz. Özellikle dekoratif anlamda şık bir duruş sergilediği için salon tasarımlarında da ağırlık kazanmaktadır. Ancak kullanılan masif ahşaplar için dikkatli olunmasında fayda vardır. Aşağıda sayacağımız durumlara dikkat edildiği takdirde masif ahşap mobilyaların daha uzun ömürlü olacağını söyleyebiliriz:

 • Ahşap masa kullanımında altlık kullanılmalıdır. Çünkü sıcak ürünlerin temas etmesi, masaya zarar verir.
 • Koruyucu yağlar çok sık olmadığı müddetçe kullanabilirsiniz.
 • Masif ahşapların sıvıyla temas etmemesi gerekir. Çünkü lekelenmelere yol açabilir.
 • Eğer ki, ahşaba bir kaza sonucu sıvı geldiyse hemen kuru bezle silinmelidir.
 • Toz alınırken mumlu bir mikrofiber bezle yavaşça ovalayarak silmelisiniz.

Masif Ahşap Fiyatları

Masif ahşap kullanmak isteyenler fiyat konusunda bir araştırma yapar. Söz konusu masif ahşap fiyatı olunca genellikle çok pahalı olduğu düşünülür. Aslında fiyatları etkileyen birçok etken vardır. Örneğin işçiliği daha fazla olan bir masif ahşap mobilyanın fiyatı kolay işçiliğe göre daha yüksek olabilmektedir. Ancak herkes, kendine uygun masif ahşabı bulabiliyor. Hatta, el işlerine yeteneği olan insanlar, uygun ahşapla kendi mobilyasını yapıyor.   

Sıkça Sorulan Sorular

Masif ahşaplar dayanıklı mıdır?

Evet, çünkü masif ahşap yapımında ceviz, meşe, dut gibi ağaçlar kullanılır. Bu ağaçların sert yapısından dolayı mobilyalar sağlam olmaktadır.

Masif ahşapla üretilen mobilyalar sağlık açısından zararlı mı?

Masif ahşaplarla elde edilen ürünler, doğal ağaçtan üretildiğinden sağlık açısından sorun teşkil etmez. Tamamen doğal yollarla üretilir ve yine, doğal yağlarla bakımı yapılır.

Masif ahşap nedir?

Tomruktan biçildikten sonra kurutularak ya da kurutulmadan elde edilen ahşaplardır. Ağacın kaplama veya doldurma olmadan som ve saf halinden oluşmaktadır. Elde edilen masif ahşap plakalar, mobilyalarda kullanılmaktadır.