Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Kış bahçesi özellikle son yıllarda popülerlik kazanan dış mekân sistemleri arasındadır. Stresli şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir alternatif olan kış bahçeleri kullanışlı ve şık yapılardır. Kış bahçesi sistemleri, birçok farklı model seçeneğine sahiptir. Kış bahçeleri, bu nedenle her beklentiye cevap verebilen standarttadır. Peki kış bahçesi nasıl yapılır?

“Kış bahçesi nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayanlar için ilk adımın uygun yerin belirlenmesidir. Yüksek eğime sahip olmayan düz zeminler kış bahçesi inşası için oldukça uygundur. Beton, taş ve hasır demirden oluşan zeminler sıklıkla tercih edilen alternatifler arasında yer alır. Bir sonraki adım kış bahçesinin hangi yapı malzemesinden oluşacağına karar vermektir. Başlıca yapı materyallerini ahşap, çelik, alüminyum olarak sıralayabiliriz. Bunlar arasında en yaygın kullanıma sahip olanın ahşap olduğunu söyleyebiliriz.

Kış Bahçesi Fiyatları

Kış bahçesi fiyatları, modelin boyutu, üretim malzemesi ve işçiliği göz önünde bulundurularak hesaplanır. Üretim materyallerinin kaç metre kullanıldığı ve kaçıncı sınıf kaliteye sahip olduğu, fiyat hesaplamasını doğrudan etkileyen faktörler arasındadır.

Kış Bahçesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük çoğunluğu Rus çamı ve ladin ağacı gibi çam familyasına mensup ağaçlardan üretilen ahşap kış bahçesi modelleri, doğayla bütünleşerek huzur verici ve otantik bir görünüm oluşturmayı sağlar. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir kış bahçesi inşa etmek için aşağıda belirtilen detaylara dikkat edilmelidir:

  • Eğimli çatı kısmı şıngıl sistemiyle kaplanarak su geçirmez hale getirilmelidir.
  • Her mevsim kullanmak isteyenler ısı yalıtımını ve enerji verimliliğini üst seviyede tutacak tasarımlara öncelik vermelidir.
  • Değişen hava şartlarında optimum verim almanız için sürgülü veya açılan kapılar tercih etmeniz faydalı olacaktır.
  • Yarı açık görünüme sahip olan yapıların etrafını portatif bir brandayla kaplatarak tamamen kapalı hale getirebilirsiniz. Böylece 4 mevsim boyu yağışa ve soğuğa karşı korunaklı hale gelen bahçenizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kış Bahçesi Modelleri

Kış bahçesi modellerinin büyük kısmı pencere ve cam kapılardan oluşur. Genelde küçük bir ev görünümüne sahip yapılar olarak karşımıza çıkarlar. Her bir köşesi kapalı olabileceği gibi, yalnızca tek tarafı örtülmüş bir bank şeklindeki modellere de sıklıkla rastlanır. Her yanı kapalı şekilde olan birçok kış bahçesi branda yerine sıcaklığı içeriye hapsetmeye yarayan temperli camlara sahiptir.

Temperli camlar kalınlık ve dayanıklılık noktasında sıradan camlara kıyasla birçok farklılık gösterir. Yaklaşık 5 kat fazla kalınlığa sahip olduğundan oldukça sağlam ve korunaklıdır. Böylece soğuk havanın ve yağışın içeriye girmesini engelleyerek ortam sıcaklığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca darbe alması halinde yalnızca çatlar ve dağılıp çevreye hasar vermez. Bunlara ek olarak teras ve cam balkonlar yeniden tasarlanarak oluşturulan kış bahçesi tasarımları ile iç mekanlarda da benzer alanlar oluşturmak mümkündür.

Kış Bahçesi Dekorasyonu

Tüm iç mekanlarda olduğu gibi, mobilya seçimi bu tarz dekorasyonlarda da başta gelen önemli unsurlardandır. Kış bahçesi dekorasyonu yaparken çalışacağınız alanın boyutuna göre tercihler yaparsınız. Kanepe ve koltuğa ek olarak, hasır sandalyelere yer vermeniz kış ruhuna uygun bir tercih olacaktır. Dilerseniz bambu bahçe salıncakları ve armut puflardan oluşan dinamik bir oturma alanı da oluşturabilirsiniz.

Zemin kısmına gelecek olursak post görünümlü halı modelleri ve kaymaz tabanlı kilim gibi tek parçalar doğru tercihler olacaktır. Modern tarzlara sahip olan bu yapılara samimi ve geleneksel ürünler eklemek sıcak ve davetkar bir hava oluşmasını destekleyecektir. Örneğin tavana makrome saksılıklar monte ederek sarmaşık yapıdaki bitkileri asabilirsiniz. Bu şekilde doğaya yakın olma hissiyatını üst düzeye çıkarabilirsiniz.

İç dekorasyonu kadar dış dekorasyonuyla dikkat çeken tasarımlar ortaya koymak mümkündür. Çeşitli boyut ve renklere sahip çakıl taşları kullanarak bahçenin çevresini taşlarla çevreleyip belirgin bir görünüm elde edebilirsiniz. LED ışıkları ve mumlar kullanarak ortama derinlik algısı kazandırıp, peri masalı gibi hava katabilirsiniz. Ahşap kış bahçesi modellerini ahsapdiyarim.com üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kış bahçeleri neden yapılır?

Kış bahçeleri ne işe yarar diye soracak olursanız en başta kişisel kullanım amacıyla yapıldığı söylenebilir. Öte yandan son zamanlarda restoran ve kafe işletmecilerinin de estetik bir görünüme sahip kış bahçelerini satışı arttırma amaçlı kullanmaya başladığı görülmektedir.

Kış bahçesi hangi malzemeden yapılır?

İstenilen ölçü ve modelde üretilebilen kış bahçeleri kiremit, PVC, alüminyum ve ahşap gibi birçok malzemeden yapılabilir.

Kış bahçesi nasıl ısıtılır?

Genellikle yerden ısıtmalı sistemler veya yağlı radyatörler kullanılarak ısıtılır. Isı enerjisinin elektrik vasıtasıyla elde edildiği zemin merkezli ısıtma sistemleri daha yaygın kullanılmaktadır.