Ahşap Hakkında Bilgiler

ahşap hakkında bilgiler

Ahşap denince akla ağaçtan yapılan her şey gelir. Günümüzde birçok alanda tercih edilen ahşap tarih öncesi çağlardan beri kullanılmakta idi. Önceki çağlarda insanlar ahşabı evlerinin inşasında kullanmaktaydılar. Yapılan araştırmalar ilk insanların at eğeri, binicilikte kullanılan bazı malzemelerde de ahşap kullanıldıklarını göstermektedir. Günümüzde ise mobilyadan dekorasyona yapı malzemelerinden çocukların oyuncağına kadar akla gelebilecek birçok alanda insanlar hayatlarında ahşaba yer vermiştir. Ahşap ilk insanlarda bir zorunluluk iken günümüzde tercih edilen ürünlerin başında yer alır. Ahşabın doğal olmasının yanında dayanıklılık olması insanlar tarafından tercih edilmesine sebep olan başlıca faktörler arasında yer alır.

Ahşabın Tercih Edilmesinin Sebepleri

Ahşabın tercih edilmesindeki başlıca sebep sağlığa elverişli olmasıdır. Ahşap tamamen doğal olması yönünden yarar sağladığı gibi kapalı ortamlarda nem oranını büyük ölçüde dengelemektedir. Bu yönüyle sağlığını ilk sıraya koyanlar mobilya ve benzeri ürünlerde ahşabı tercih etmektedir.

Diğer bir tercih sebebi de depreme dayanıklı olmasıdır. Ahşabın sağlam ve diğer malzemelere göre daha hafif olması depremden korunmak isteyenlerin öncelikli tercihi olmasına neden olmuştur.

Beton ve çelik gibi malzemeler ahşaba göre daha ağır olup depreme de dayanıklı değillerdir.

Ahşabın Kullanım Alanları

İnşaat sektöründe başta olmak üzere daha birçok alanda ahşap kullanılmaktadır. Çağlar öncesinden günümüze gelene kadar ahşabın kullanım alanı daha da yaygın hale gelmiştir. Doğal ve otantik görünümü sebebiyle evimizin her köşesinde ahşaptan bahsetmek mümkündür. Duvar, pencere, kapı, mobilya, çeşitli aksesuarlar, oyuncaklar, verandalar, havuz kenarları ve daha akla gelebilecek birçok alanda ahşabın kullanıldığını görmekteyiz.

Yapılarda Ahşabın Kullanımı

Yenilenebilir ve doğal malzemelerden bahsettiğimizde ilk akla gelen ve yalnız bizde değil dünyada da geniş bir şekilde kullanılan malzemelerden bir tanesi ahşaptır. Ahşap bir inşaatın tüm bölümlerinde kullanılabilecek bir kapasiteye sahiptir. Dolayısıyla ahşabın çok katlı konutların taşıyıcı sistemlerinde dahi kullanılmış olduğu biliniyor. Ahşap doğal yenilenebilir bir kaynak ancak ahşabın diğer tüm yapı malzemelerine göre çok daha uzun bir ömrü vardır. Atık oluşturmaz bunun içinde çevre dostu olarak değerlendirilebilir. Kısacası ahşap yapılarda kullanılan tam bir mühendislik malzemesidir denilebilir.